DOLAR 6,8673
EURO 7,7848
ALTIN 399,52
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kahramanmaraş 38°C
Sıcak

‘Bu Yol İçin Yetkililerden Özel Gayret Bekliyoruz’

‘Bu Yol İçin Yetkililerden Özel Gayret Bekliyoruz’
21.06.2020
4.188
A+
A-

Göksun’un en aktif Derneklerinden olan Ankara’da faaliyetlerine devam eden Göksun Eğitim ve Dayanışma Derneği,ilçemizin ihtiyacı olan tüm yatırımları dillendirdikleri gibi takip etmeyi de ihmal etmiyorlar.Dernek Yönetimi bu hafta ulaşımla alakalı olarak derneğin sitesinde Göksun-Kahramanmaraş yolu ile alakalı şu yazıyı paylaştılar;

GÖKSUN – KAHRAMANMARAŞ YOLUNUN BİTMEYECEK GİBİ GÖRÜNEN EKSİKLİĞİ

Türkiye’nin E-5 karayolundan sonra en önemli ikinci yol güzergâhı olarak, inşaatı devam eden “Karadeniz – Akdeniz Yolu”nu konumlandırabiliriz.

Çünkü bu yol 5 ili direkt, 50 ili ise dolaylı olarak etkileyen bir yoldur. 

Bu yol, İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni etkilemektedir.

Bu yol, Karadeniz’in kapısını Ordu – Sivas – Kayseri – Kahramanmaraş – Osmaniye – Adana üzerinden Akdeniz’e açacaktır. 

Bu yol, Karadeniz’den Akdeniz’e inen, Akdeniz’den de Karadeniz’e çıkan en kısa yol olacağı için, güzergâh üzerinde veya yakınında üretilen malları Karadeniz veya Akdeniz kenarındaki limanlara ya da bölgelere ulaştırmak için en kısa yol olacaktır.

Bu yolun Göksun-Kahramanmaraş arasındaki kısmının bitirilerek trafiğe açılması ile birlikte Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep ve Kilis illeri bağlı ilçelerinin Ankara’ya ulaşımı yaklaşık 70 km. Kahramanmaraş’ın Ankara’ya ulaşımı ise yaklaşık 90 km. daha kısalacaktır.

Yapımı halen devam eden bu yolun tarihi ve hikâyesi çok eskilere dayanmakta olup konu hakkında web sayfamızda yer alan yazıyı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. 

http://www.goksunlular.com/?Syf=22&Mkl=983669&pt=Atilla%20Mutlu%20ALKI%C5%9E&10—Karadeniz-Akdeniz-Yolu

Yaklaşık 650 km. uzunluğa sahip olan “Karadeniz – Akdeniz Yolu” ilk kez Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1873 yılında, Sultan Abdülhamit zamanında projesi Fransız mühendislere çizdirilerek somut olarak gündeme alınmıştır. 

Osmanlı döneminde; 5 Padişah, Cumhuriyet döneminde ise 12 Cumhurbaşkanı, 27 Başbakan ve 66 hükümet gören, 147 yıllık bir tarihi geçmişe sahip, yaklaşık 650 km. uzunluğunda olması hedeflenen, Karadeniz – Akdeniz Yolunun Göksun – Kahramanmaraş arasındaki kısmının bu yıl tamamlanacağı kamuoyuna açıklanmıştır. 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın Merhum Muhsin YAZICIOĞLU’nun vefat ettiği helikopter kazası sonrası Kahramanmaraş’tan kara yolu ile Göksun’a geldiği zaman yolun ne kadar kötü olduğunu görmesi sonucu verdiği talimatlarla, 147 yıldır yapılması gündemde olan Anayol ve tünellerin yapımı hızlandırılmış ve önemli bir bölümü tamamlanarak törenle hizmete açılmıştır.

Yetkililerimiz tarafından bu yıl sonunda Göksun – Kahramanmaraş arasındaki kısmının tamamlanarak hizmete açılacağı açıklanan yolun çok stratejik ve hayati önem taşıyan 2 km lik bir bölümünün henüz inşaatı bir tarafa projesi bile ortada değildir. 

Zaten siyasiler ve yetkililer de yolun bu bölümü hakkında her hangi bir yorum veya açıklama yapmamaktadır.

Bu önemli bölüm ise Göksun’a en yakın ve en uzun olan tünelimizin Göksun istikametine çıkış noktasıdır.

Tünel çıkışındaki viyadük yapılmadığı (Bildiğimiz kadarı ile henüz projelendirilmediği) için yolu kullanan araçlar tünel çıkışında tehlikeli ve keskin bir virajla karşılaşmaktadır. 

Bu tehlikeli ve keskin virajda muhtemel kazaların önüne geçebilmek amacıyla, yetkililer garip bir çözüm yolu bulmuştur, bu çözüm yolu ise aşağıda resimlerde de görüleceği üzere tünelin yaklaşık 1 km.lik kısmı tek şeride düşürülüp, tünel çıkışına kadar trafik seyrekleştirilerek, araçların hızlarını azaltması suretiyle, tünel çıkışındaki viraja araçların kontrollü girişi sağlanmaktadır. 

2017/10119  Nolu Bakanlar Kurulu’nun “Kahramanmaraş – Göksün Devlet Yolu Yapım Çalışmaları Kapsamında Bazı Taşınmazların Karayolları Genel Müdürlüğü Tarafından Acele Kamulaştırılması Hakkında Kararı” 04 Haziran 2017 tarih ve 30086 nolu Resmi Gazete’de yayınlanmış ve böylece son tünellerin Göksun ovasına iniş noktasındaki arazinin kamulaştırmalarına karar verilmiştir.

Ancak bu kamulaştırma haberinden sonra yolun bu bölümü ile ilgili herhangi bir çalışma gözlenmemiştir.

Bu kadar emek ve para harcanarak yapılan bu yolda eksik kalan yaklaşık 2 km.lik bu kısım, güzel bir yüzün orta yerindeki iri bir sivilce gibi, bütün güzellikleri gölgeleyen bir hal almıştır. 

Bu yolun gündeme alınması, planlanması, inşaatı, yapımı…vb faaliyetler için katkısı ve emeği olan Padişahlarımıza, Cumhurbaşkanlarımıza, Başbakanlarımıza, Bakanlarımıza, bütün siyasilere, yöneticilerimize ve tekrar bu işteki en önemli katkısı olduğuna inandığım sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a katkıları için minnet ve şükranlarımızı sunarız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yolun inşaatının halen devam ettiği ve yol üzerinde aksamalar olduğu bilgisine sahip olduğunda bu işin yetkililerinden hesabını soracağına inanıyorum.

Bu yol hemşerilerimizce Göksun açısından çok büyük bir ekonomik getirisi olacak bir proje olarak takip edilmektedir.

İlçemizin tanıtımı ve ekonomik getirisi açısından çok önemli olduğuna inandığımız “Karadeniz – Akdeniz Yolu” inşaatının en kısa sürede eksiksiz olarak tamamlanması için yetkililerden özel gayret bekliyoruz.

Aşağıda bu yol ile ilgili yayınladığımız haberlerden bazılarının haber linkleri ile bu haberle ilgili olarak hazırlanmış resimler yer almaktadır.

Atilla Mutlu ALKIŞ

Göksunlular Derneği Başkanı

19.06.2020 – ANKARA

Karadeniz – Akdeniz yolunun Göksun-Kahramanmaraş bölümü ile ilgili haber yazılarımızdan bazılarının linkleri;

http://www.goksunlular.com/?Syf=18&Hbr=321779&/G%C3%B6ksun-Belediye-Ba%C5%9Fkan%C4%B1-Say%C4%B1n-Ramazan-HUR%C3%87;-Kahramanmara%C5%9F—G%C3%B6ksun-yolunda-faaliyete-girecek-olan-t%C3%BCenllein-yap%C4%B1m%C4%B1na–ba%C5%9Flanm%C4%B1%C5%9Ft%C4%B1r….

http://www.goksunlular.com/?Syf=18&Hbr=329728&/G%C3%B6ksun-Kahramanmara%C5%9F-aras%C4%B1nda-yap%C4%B1lacak-yeni-t%C3%BCnel-in%C5%9Faat%C4%B1-i%C3%A7in-incelemer-ba%C5%9Flad%C4%B1.

http://www.goksunlular.com/?Syf=26&Syz=574259&/Kahramanmara%C5%9F—G%C3%B6ks%C3%BCn-Devlet-Yolu-G%C3%BCzergah%C4%B1nda-Kamula%C5%9Ft%C4%B1rma-Karar%C4%B1-%C3%87%C4%B1kt%C4%B1.

http://www.goksunlular.com/?Syf=26&Syz=189308&/Kahramanmara%C5%9F-G%C3%B6ksun-aras%C4%B1na-yap%C4%B1lacak-t%C3%BCnel-ve-viyad%C3%BCklerin-temeli-at%C4%B1ld%C4%B1

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.