Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kahramanmaraş -1°C
Az Bulutlu

Büyükşehir’den Bayrak Yolu Projesi

Büyükşehir’den Bayrak Yolu Projesi
27.05.2017
2.402
A+
A-

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Kurtuluş Savaşı destanının önemli aşamalarından biri olan Bayrak Olayının canlandırılması için Kahramanmaraş Kalesinde proje hazırlanması için bir toplantı gerçekleştirildi.

Geniş bir katılımla yapılan proje çalışmasına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Melike Özdemir, Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Mustafa Ayar, Mimarlar Odası Başkanı Veli Çiftaslan, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özkarcı, Tarih Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Cengiz Şavkılı ve Yrd. Doç. Dr. Erhan Alpaslan, Kahramanmaraş Kalesi Sur Duvarlarının restorasyonunu yapan Aspendos Restorasyon adına Mustafa Nakışçı ve Serdar Polat ile uzmanların geniş katılımı ile düzenlenen toplantıda yapılacak proje hakkında ön görüşmeler yapıldı.

Mimarlar Odasının Bayrak Projesi hakkında hazırlamış olduğu taslak proje ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin 2015 yılında çalışmalara başladığı Sütçü İmam olayının canlandırılması için hazırladığı projelerin detayları hakkında yapılan görüşmede, Tarihçi Öğretim görevlilerinin Bayrak olayının başlama ve gelişmesi hakkında verdiği bilgiyle projenin taslakları görüşüldü.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin hazırladığı Sütçü İmam olayının gerçekleştiği yer olan Sütçü İmam Çeşmesinin arasındaki alanda yapılacak olan Proje ile birleştirilerek, Kentimizin Kahramanlık destanının bir bölümü olan olaylar yeniden canlandırılacak.

Bu sayede bölge hem mevcut halinden kurtulmuş hem deTurizm açısından bir cazibe merkezi haline gelecek.

Bayrak olayı temalı kale çevresinde yapılacak düzenleme dışında, Büyükşehir Belediyenin teklifi ile aynı zamanda Kale ve çevresinde devam eden Sur Duvarlarının Restorasyonu çalışmasına Peyzaj çalışması da eklenerek Kahramanmaraş Kalesinin çevresinde ve eteklerinde çevre düzenlemesi projesi hazırlanacak.

Hazırlanacak Bayrak yolu, Kale ve çevresi Peyzaj Çalışması ve Sütçü İmam olayının canlandırılması için hazırlanan proje taslakları, Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü tarafından Sur Duvarları için yapılan çalışmaya entegresi ile Kahramanmaraş Kalesi ve çevresinde oluşacak olan Turizm Havzası Kent Kimliğinin korunması ve Tarih bilincinin yarınlara taşınması için çok büyük önem arz etmektedir.

Büyükşehir Belediyesi ve Rölöve Anıtlar Bölge Müdürlüğü uzmanlarının Taslak Projeler üzerinde yapacağı değişiklikler sonrası tekrar yapılacak geniş kapsamlı toplantı ile çalışmalar değerlendirilecek ve bir sonraki uygulama aşamasının temeli atılmış olacak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.