Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kahramanmaraş 40°C
Sıcak

Göksun Beledı̇yesı̇’nde Araç Muamması

Göksun Beledı̇yesı̇’nde Araç Muamması
20.06.2021
2.169
A+
A-

Geçtiğimiz günlerde Göksun Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü adına araç alım ihalesi düzenledi.

Aracın Fen İşleri Müdürlüğü için mi, yoksa makam arabası olarak kullanılmak üzere mi alındığı merak edilirken; Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Ekonomi Reform Paketini açıklayarak ilk tasarrufun Kamuda başlayacağını,  kamuda taşıt alımı, kiralanması, temsil ve ağırlama gibi harcama alanlarının sınırlanacağını duyurmuştu. Reform Paketinin şeffaflık ilkesine göre yönetileceğini vurgulayarak halka da; “Halkımızın ödevi her bir kuruş verginin nerelere harcandığını çok daha net görebilmesi için maliye politika uygulamalarını yakından takip edebilmesini temin ediyoruz.” diyerek vatandaşlara sorgulama haklarının olduğunu ve şeffaf yönetimin sağlanabilmesi için eleştirmekten ve sorgulamaktan kaçınmamaları gerektiğini açıkça söylemişti. Bu açıklamanın ve bağımsız basın olmanın verdiği sorumluluğa dayanarak yetkililere bir kaç soru yöneltmek istiyoruz. En ufak icraatı dahi sosyal medyadan paylaşan Göksun Belediyesi bu lüks otomobili neden paylaşmadı?

Bu sorunun cevabına ilişkin Kent Göksun olarak bir kısım araştırmalarda bulunduk. 237 sayılı kanun ve 237 sayılı kanuna ilişkin 2014/ 6425 sayılı Bakanlar Kurulu Kararında ise makam arabası hakkında açıklayıcı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilere göre İlçe Belediyelerinin alacağı araçlar yerli menşei olmak zorundadır. Belediyemiz tarafından alınan araç yerli menşeili midir? İhalesi yapılan aracın motor gücü resmi gazetede yayımlanan özelliklere uyuyor mu? Fen İşleri Müdürlüğü adına ihalesi yapılan araç makam arabası olarak mı kullanılacak, yoksa fen işleri amirliğimi kullanacak?

Bir başka açıdan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın israftan kaçının sözlerinden sonra  ihale iptal mi edildi?

İlçemiz küçük olduğu için küçük serzenişler dahi hemen duyulmakta ve vatandaşlar  ‘alınan lüks araçla yolu olmayan mahalleleri de ziyaret edebilecekler mi?’ diye sormaktadır. Hatta sokakta biraz kulak kabarttığımızda aracın teknik şartnamede siyah olduğu, alınan aracın renk uyumu olmadığı  için folyo kaplama ile siyah folyo kaplama yapıldığı söyleniyor. Bu dedikodulara ilişkin bir açıklama yapılacak mı? Göksun belediyesinin alınan aracın durumunu açıklaması ile birlikte kamuoyunda bilgi kirliliği biteceğine inanıyoruz.

Rize’nin Çayeli Belediyesi tarafından yapılan önce İtfaiye önü aracı olarak alınıp sonra makam aracı olarak kullanmak gibi bir uygulama yapılıp yapılmayacağı kamuoyunun dikkatinin bu konuya yönelmesine sebep olmaktadır. İlçemizin bu tür olaylarla gündem olmasından ziyade doğası, elması, akarsuları ve temiz  havası gibi kendine has özellikleriyle gündem olması tüm ilçemizin yegane temennisidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.