Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kahramanmaraş 18°C
Çok Bulutlu

Göksun Halkının Desteğinin Karşılığı Bu mudur?

Göksun Halkının Desteğinin Karşılığı Bu mudur?
17.12.2020
10.679
A+
A-

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidara gelmesiyle birlikte, özellikle ulaşım ve sağlık hizmetleri alanlarında yapılan yatırımlar ülkemizin kronik hale gelen bu iki sorununun çözümü açısından büyük yol kat edilmesini sağlamıştır. Bu iki alanda yapılan yatırımlardan, tüm ülke gibi, ilimiz ve ilçeleri de faydalanmış ve ülkenin genel kalkınmasından payını almıştır.

Söz konusu yatırımlar yapılırken; hükumetin izlediği yöntem, projelerin şeffaflığı, yapılan çalıştaylarda yerelin fikir ve önerilerine başvurularak sağlanan sinerji, ilçemiz özelinde hayati bir önem arz eden ulaşım sorununun çözüleceği umudunu en üst düzeye çıkarmıştır.

İlçemiz Akdeniz ile Karadeniz’i birbirine bağlayan, bu anlamda bir köşe taşı olma özelliğine haizdir. Kar yağışının etkisi ile Püren Geçidi sık sık kapanır, kış mevsiminin çok sert geçtiği Tekir – Göksun arasında ulaşım kesilir ve sürücüler bu güzergâhta çok zor anlar yaşardı. Bahsedilen sorunun yetkililer tarafından fark edilmesi ise; meslek hayatları boyunca Göksun sevdası ile çabalayan, ilçemizin sorunlarının çözümü için durmak yorulmak bilmeden mesleğini icra eden, gece gündüz demeden bu uğurda mücadele eden, konunun yerel ve ulusal basına taşınmasında çok büyük emek ve mesai sarf eden merhum Ali Fatih Aydın’ı rahmetle anıyor, Özkan Özkan beye sağlıklı bir ömür diliyoruz.

2012 yılında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali  Yıldırım’ın katılımı ile açılan Göksun tünellerine yapılan yatırım, daha sonra Fırnız bölgesinde planlamaya alınan tüneller ile birlikte devam etmiştir. 7 Haziran seçimleri ile 1 Kasım seçimleri arasında ilçemiz ulaşımına yapılan yatırımlar bir duraklama dönemine girse de söz konusu çalışmalar aksamadan devam etmiştir.

2016 Yılında Karayolları Mersin 5.Bölge Müdürlüğü’nde Göksun tarafında kalan tünel ve viyadüğün ihalesinin yapıldığı ve üstlenci firmaya ihale konusu işi tamamlaması için 300 gün süre tanındığı ulusal basında yer almıştır. Buna rağmen bazı yetkililerin ihalesi yapıldı, ihale aşamasında, ihalesi yapılacak gibi tutarsız söylemleri ilçe halkında umutsuzluğa neden olmuştur.

2012 Yılında yapılan açılışla birlikte Tekir-Göksun arasında 5 tünel olacağı Bakanlar ve Milletvekillerince mütemadiyen dile getirilmiştir. Son olarak 31 Mart yerel seçimleri arifesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından toplamda 13 tünel olduğu ve yol çaışmasının 2019 yılında bitirileceği Müftülük meydanında yapılan mitingde müjdelenmiştir. Ancak geçtiğimiz günlerde 11 tünelin açılışı yapılmış ve yolun tamamlandığı şeklinde beyanlar ortaya atılmıştır.

Bu kapsamda yapılan projelerde; Göksun tünellerinin devamında, Göksun tarafından Kireç mahallesine doğru giden viyadük ve tünel ile yol, İstanbulluoğlu Petrol tarafına bağlanacak ve orada yapılacak son kavşakla birlikte yol ayrım merkezi bahsedilen bölge olacaktı. Ayrıca tüneller çıkışı virajsız şekilde devam edecekti. Bununla birlikte tamamlanan tünel çalışması neticesinde yapılan açılış sonrası sürücüler, tünel çıkışının virajsız olacağı inancıyla hareket ettiğinden birçok maddi hasarlı kaza meydana gelmiştir. Söz konusu soruna kati bir çözüm getirilmemiş olup, halen geçici tedbir ve uyarı levha ve işaretleri ile kazaların meydana gelmesi engellenmeye çalışılmaktadır.

Adalet ve Kalkınma Partisi’ne kurulduğu günden bugüne kadar; referandumlar, genel seçimler, yerel seçimlerde ve hatta muhtar seçimlerinde dahi üst seviyelerde amasız fakatsız destek veren Göksun halkı yarım bırakılan bu yolun bitirilmesini talep etmektedir.

Son olarak yolun yarım kalması ile birlikte, tünel çıkışında kavşak yapılarak Yantepe Mahallesi üzerinden Afşin-Elbistan güzergâhına yol verileceği gibi söylentiler ilçe kamuoyunu rahatsız etmektedir. İçinden yol geçmeyen, ücra, atıl ve köhne kalan bazı ilçeler ile aynı kaderi yaşamaktan çekinmekte olan Göksun halkı bu konu hakkında yetkililerden açıklama beklemektedir.

YORUMLAR
  1. afranur dedi ki:

    artık göksun halkı anlar elbistanın…………….. ne olduğunu allahım göksunumun yanında olsun ama göksunda bazıları elbistanda bulunan zatı muhtereme tam teslim olmaz inşallah