Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kahramanmaraş °C

Mustafa Yalçın’ı Yakından Tanıyalım

Mustafa Yalçın’ı Yakından Tanıyalım

Kentgöksun olarak röportajlarımıza devam ediyoruz. Bu kez, çalışma hayatına direk işçiliğiyle başlayıp çok büyük bir emek ve özverinin ardından yükselebilmeyi başarmış tam bir başarı hikayesiyle röportaj serimize devam ediyoruz. Mustafa Yalçın bey çok erken yaşlarda iş hayatına atıldığı için eğitimini tamamlayamamış bir işadamı. 1977 yılında Göksun’da dünyaya gelmiş. Dört erkek kardeşler, Mustafa bey ailenin ikinci çocuğu. Mustafa bey bir ailenin sorumluluğunu almaya şuan için çok erken diyebileceğimiz bir yaşta, henüz on sekizinde evlenerek başlamış. Bahsettiğimiz üzere Mustafa bey henüz çok küçük yaşlarda direk işçiliği yaparak başlıyor çalışma hayatına. Mustafa beyin hayatı çok büyük zorluklarla mücadele ederek geçmiş. Öyle ki babası vefat ettiğinde şehir dışında, eskilerin tabiriyle gurbette, çalıştığı için vefat ettiğini 45-50 gün sonra ancak öğrenebilmiş. Babasından bahsederken ne kadar duygulandığını röportaj esnasında çok net anlayabiliyoruz.

                Yalçın Elektrik Planlama ve Muhasebe Ofisi Göksun ilçemizde hizmet vermeye devam etmektedir. Birçok alanda yatırımları bulunan şirketin bu yatırımlarının büyük çoğunluğu inşaat sektörüne kaydırılmış durumda. İnşaat alanında alt işverenlik hizmeti sunmaktalar. Yalçın Elektrik’ten bahsetmesini istediğimizde işine duyduğu sevgiyi daha iyi görebiliyoruz. Çocuğundan bahseder gibi bahsediyor Yalçın Elektrik’ten. Öncelikle 12 yıldır faaliyetlerini sürdürdüklerini öğreniyoruz. Göksun’umuzun ticari hayatında büyük bir ağırlığı olan Hacıağalar LTD. ŞTİ. ile halihazırda ortaklık yürütmeye devam ediyorlar. Ayrıca, birlikte kendi sektörlerinde AR-GE çalışmalarına hız vermiş durumdalar. İlçemizin kalkınması için sıcak paraya ve yatırıma ihtiyaç duyulduğunu dile getiriyor Mustafa bey. Faaliyet yürüttükleri sektörlerde de ilçemize sıcak para çekecek yatırımlara ağırlık verdiklerini öğreniyoruz.

                Mustafa bey, çalışma hayatına dahil olduğundan itibaren her zaman çeşitli ilkeler çerçevesinde hareket etmeye özen göstermiş. Bu ilkelerden en önemlisi ise “dürüstlük”. Sadece iş hayatında değil tüm hayatında dürüstlüğe çok önem verdiğini ifade ediyor. Bununla birlikte Mustafa beyin iş hayatında önem verdiği diğer bir konu ise işçilerin emeğini heba etmemek, karşılığını tam ve zamanında verebilmek. Bunun için de Hz. Ali’nin “BİR İŞÇİNİN ALINTERİ KURUMADDAN ÜCRETİNİ VERİN” sözünü kendisine düstur edinmiş durumda. Yalçın Elektrik olarak 2005 yılında faaliyete başladıklarını ve 2010 yılında firmanın merkez ofisini Göksun’a açtıklarını belirtiyor. Mustafa beyden faaliyet alanlarında çok fazla bir taleple karşılaştıklarını öğreniyoruz. Bunun nedeni olarak da kar amacı gütmeden, dürüstçe bir hizmet sunmaları olduğunu, bazı zamanlarda kendilerine verilen işi hiç maddi kazanç olmadan alıp teslim ettiklerini dile getiriyor. Ayrıca çalışanlarının her türlü sosyal güvencelerinin de eksiksiz bir şekilde yatırıldığını ve kimsenin hakkını karşılıksız bırakmadıklarını öğreniyoruz. Mustafa bey için bu konunun çok büyük bir önem arz ettiği anlaşılıyor. Sıfırdan başladığı çalışma hayatında işlerinin bu kadar büyümüş olmasını da yine dürüstlüğüne ve kimsenin hakkını yememiş olmasına bağlıyor. Yoğunluktan dolayı işlere yetişmekte zorlandıklarını öğreniyoruz. Ancak müşterilerin teveccüh ederek yine de kendilerini beklediğini ve bu teveccühe layık olmaya çalıştıklarını dile getiriyor.

                Ayrıca Mustafa bey çok vefalı da bir insan. Çalışma hayatına başladıkları günden itibaren kendilerine destek vermeye devam eden İmran ve İbrahim Kocakaya kardeşlere vefa borçlarını ödeyemeyeceğini belirtiyor. Firma olarak kendileri için bir diğer önemli konunun ise görsellik olduğunu öğreniyoruz. Mustafa bey bir işi ne kadar iyi yaparsanız yapın görselliğin sağlanamaması halinde o işin kitlelere ulaşmasının çok zor olduğunu özellikle vurguluyor.

                Mustafa beyin dört erkek çocuktan ikincisi olduğunu röportajımızın başında belirtmiştik. Adem, Mustafa, İsmail ve Orhan kardeşler tam bir birlik ve güven ilişkisi çerçevesinde Yalçın Elektrik’i idare etmeye devam ediyorlar. Kardeşlerinin ve aile büyüklerinin Mustafa beye büyük bir güven duyduklarını ve verdiği kararlarda her zaman onu desteklediklerini öğreniyoruz. Mustafa bey de bu güven çerçevesinde yaptığı her işte, attığı her adımda çok dikkatli olduğunu ifade ediyor.

                Röportajımızın sonuna gelindiğinde ise; Kentgöksun ekibimize teşekkür ediyor ve yayın hayatımızda başarılar dileyerek bu güzel röportajı sonlandırıyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.