Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kahramanmaraş °C

Mutlu Yuvalar İnşa Eden HACIAĞALAR’ı Yakından Tanıyalım

Mutlu Yuvalar İnşa Eden HACIAĞALAR’ı Yakından Tanıyalım

Kent Göksun ailesi olarak bu hafta Göksun’da İnşaat firması olarak ticari hayatını aile şirketi olarak devam ettiren HACIAĞALR LTD.ŞTİ’nden Şirket Müdürü Gökhan Bakıcı beyle özel söyleşide bulunduk.

1-Gökhan Bey sizleri kısaca tanıyabilir miyiz?

1985 Yılında dünyaya geldim üniversite mezunuyum. Ticari hayatıma her yaz tatillerinde çalışarak başladım. Üniversite eğitimimden sonra aile şirketimiz HACIAĞALAR Ltd.Ştinde Müdür pozisyonunda görev aldım. Diğer aile bireylerimizde şirketimizde Müdür pozisyonunda görev alan kardeşlerim vardır. Aile bireylerimizin hepsi genç ve hepsi eğitimlerini tamamlamış kişilerden oluşuyor. Serdar Bakıcı Elektrik Elektronik bölümü mezunu, Mehmet Bakıcı Bilgisayar Programcılığı ve Şirketimizde pazarlama müdürü pozisyonunda görev alan Emre Bakıcı kardeşim ise bizlerden daha farklı bir eğitim hayatı vardır Organik Tarım bölümüdür. Bizler birçok alanda eğitimini tamamlamış kardeşler olarak iş hayatında Allah’a şükürler olsun her zaman başarılı oluyoruz. Hepimizde işimizi, ilçemizi ve ülkemizi seven insanlarız.

2-Kaç yıldır inşaat sektörüne aktif olarak hizmet sunuyorsunuz. Mesleğe başladığınız ilk yılları düşünecek olursanız mesleki aradan geçen zamanda yaşanan en büyük değişim nedir?

İnşaat sektöründe 19 yıldır çalışıyoruz. En büyük değişim tabii ki teknoloji: İşçi ile kazma kürekle kazı yaparken, elde dökme betonla bina yapmaya çalışırken. Bu işleri yapan güçlü ve modern iş makineleri çıktı. Çeşitliliği bol alternatifli inşaat malzemeleri bollaştı. Alımda öncelere göre daha kolay hale geldi.

3- İnşaat sektörü ile ilgili var olan sıkıntıları firma olarak aşmayı nasıl başarıyorsunuz?

Şirket tanıtım dosyamızda ve şirket referanslarımızda gördüğünüz gibi. İnşaat sektöründeki küçükte olsa çözüm isteyen değişik iş kalemlerini taahhüt olarak yapmamız nedeni ile aranan firma olmamızdan işsiz kalmadık. Birçok işte taşeron görevi görüyoruz ve bu görevde ne işverenlere karşı nede gerçek mülk sahiplerine karşı hiçbir zaman malzeme kısma eksik kullanma konusunda ödün vermedik.

Sektör bugün öyle bir hale geldi ki; verimlilik ve karı düşünmeden meslekten olmayan inşaat sektörünü bilip bilmeden bodoslama dalan insanlar inşaat sektörüne girip zor durumda kalmışlardır. Haliyle ticaret yaptığını zanneden kişiler bizlere iş sıkıntısından çok işlerimizin artmasına sebep olmuşlardır. En büyük avantajları da bizleri aranılan firma yaptılar. Firma olarak sürekli bölgedeki vatandaşların istek ve talepleri, gelişen ve değişen zaman uygun projeler tasarlamak için sürekli AR-Ge çalışmalarımızı eksiksiz yapıyoruz. Kullanılan malzemeleri TSE olarak kullandığımız için malzeme anlamında sıkıntı yaşamadığımızda belirtmek isterim

İnsan Kaynakları bölümü ile kim ilgileniyor ve personel temininde nelere dikkat ediyorsunuz?

Toplamda 55 çalışma arkadaşımız vardır, işe başlamadan önce iş sağlığı eğitimleri verilerek SGK başlangıcı yapılıyor ve çalışmaya başlıyoruz. Düzenli olarak eğitimler devam ediyor. Mesela ustalarımız ve şirket yöneticilerimizle genelde Bölge illerde yapılan sektörümüzle alakalı toplantı ve seminerlere katılıyoruz bunlar bizlere azımsanmayacak katkı sağlıyor.

4-Gelişmekte Olan İlçemiz Göksun’da inşaat sektörü içerisinde olmanın avantajları neler?

İlk mektebe başladığımızda öğretmenimiz ağaç sevgisini anlatırken derdi ki: Çocuklar beşikten mezara kadar ağaca ihtiyacınız vardır. Ona göre ağacı koruyun sevin derdi.

İnşaat sektörü de işte böyle bir şey Beşikten mezara kadar iş kollarını kapsayan bir sektör. Yüzlerce iş kolunu içinde barındıran, Ülkelerin ekonomilerini yönlendiren çok geniş kapsamlı bir sektördür. Onun için sektör içinde her koşulda yaşamınızı idame ettirebilirsiniz. Ayrıca bizler HACIAĞALAR olarak yaptığımız işi seviyoruz.

5- Şu anda genç girişimci kardeşleriniz ile birlikte çalışıyorsunuz. Genç kuşağın sektöre bakışı ile aranızdaki en büyük fark nedir? Sektörün genç girişimcilerine altın öğüt verecek olursanız bu ne olurdu?

Bildiğiniz gibi aile şirketiyiz genç girişimci kardeşlerimle birlikte çalışıyoruz ama onlar kendi ayaklarının üzerinde durabilen her gün kendilerini geliştiren kişiler. Bizler güzel uyum içinde çalışıyoruz ve ben sadece şirket içi danışmanlık yapıyorum. Bizlerde başarı hepimizin ortak paydası ile meydana gelir. Genç girişimciler kısa zamanda yükselmek ve rakip tanımamak gibi isteklere kapılabiliyor bunlar aslında teknolojinin vermiş olduğu hırstır.

  • Kendinize bir adet not defteri edininiz: Yazılı not almayı kendinize iş edininiz. İsterseniz not defterine günlük hayatta duyduğunuz güzel sözcükleri de not ediniz. İlişki içinde olduğunuz, tanış olduğunuz alışveriş ettiğiniz, iş yaptığınız, iş yaptırdığınız insanları belirli aralıklarla ziyaret ediniz, çaylarını içiniz. Kendinizi unutturmayınız.
  • Girişimci olunuz.
  • Hayal kurmaktan korkmayınız.
  • Taşıyabileceğiniz risklerin altına giriniz.
  • Teknolojiyi takip edip araştırmacı olunuz.
  • İş hayatınızda en büyük sermayeniz dürüstlüktür, güvendir. İnsanlar arasında kuracağınız iyi ilişkilerdir.
  • Hele hele inşaat sektöründe, kaybedecek şeyleri olmayan insanlardan korkunuz. Yanlış yapma riskini minimumda tutunuz. Çünkü yanlış katsayınız arttıkça, doğrularınızın cesareti kırılır.
  • Ufkumuzu geniş tutalım neden mi? Zihin neyi alıyor ve neye inanıyorsa onu başarabilir. Zihin ne kadar geniş olursa o kadar zor işlerin üstesinden gelebiliriz.

6- Hacıağalar İnşaatı diğer bölge firmalarından ayıran en belirgin özellik sizce nedir?

Takdir edersiniz ki bu ayrıcalığı ben bilemem. Bu puanlamayı yapacak jürilere bırakalım bizim jürilerimiz ev sahipleri, müşterilerimiz, inşaat sektöründeki paydaşlarımızdır yaptığımız işlerin kalitesi ve iş ahlakımıza göre değerlendireceklerdir. Şimdiye kadar ben ve firmam olarak hakkımızda olumsuz bir şey duymadık, hep takdir gördük.

7- Şu anda devam eden projeleriniz neler?

HACIAĞALAR olarak Allah’a şükür hiç proje ve plan bitmiyor söylediğim gibi AR-GE çalışmalarımız sonucunda çıkan gelişmeler bizleri sürekli iş yapmaya itiyor.Devam eden projelerimiz bir çok noktada devam eden Bloklar, Apartlar ve taşeronluğunu yaptığımız yazlık evlerdir.

8- Önümüzdeki yıllarda Hacıağalar İnşaat’ı nerde görüyorsunuz?

Tabii ki temel felsefemiz değişerek ve gelişerek yolumuza devam etmektir. Gayrimenkul konut yapımında çıtayı baya baya yükseltmek istiyoruz. Ciddi arsalar üzerinde araştırmalarımız ve çalışmalarımız devam etmektedir. En kısa zamanda yeni projemize başlayacağız.

Hele hele konut yapımında hedefimiz sınıfının güvenilir ve saygın en iyisi olmaktır.

Şirketimiz insan kaynaklarına önem vermektedir. Bilgi çağı olarak adlandırılan bu çağda, bilgiyi üreten ve bilgiyi kullanan insanlara ihtiyacımız vardır. Yinelenerek belirtmek isterim ki AR-GE’ye önem veriyoruz.

9- Şirket referanslarınıza baktığımızda pek çok zorlu yapı inşaatı gerçekleştirdiğiniz görülüyor. Özellikle YAZLIK EVLER YAPTIĞINIZ GÖRÜLÜYOR… Sizi sektörün bu tarafına yönlendiren nedir?

Doğrudur…

HACIAĞALAR olarak genelde yayla evleri yaparak marka haline geldik neden yayla evlerinde ismimiz duyuldu? Dersek yolu olmayan sapa yerlerde yazlık düşüncesi olan insanlara olumlu cevap vererek ismimizi duyurduk. Peki neden daha kolay yerlerde inşaat yapımı varken bizler zoru seçtik? Bizler olumlu cevap vermeseydik yazlık ev talebinde bulunan memleketimize yurtdışından ve ya ilçe dışından para aktaran kişiler başka yerlere yatırım yapacak ve ekonomiye direk olarak faydamız olmayacaktı, paranın dışarı kaçmasını engelledik zorda olsa biz çok memnun oluyoruz. Yayla evlerine ağırlık vermemizin en büyük özelliği ise şirin ilçemize daha çok yaylacı çekmek ve ilçemizin tanıtımına katkı sağlamak için.

Ve özellikle belirtmek istediğim konu İLÇEMİZE GELEN MİSAFİRLERE SAYGI VARSA, EKONOMİDE KAYGI YOKTUR.

10-Firma olarak Sosyal Medya alanlarını faydalı buluyor musunuz? Siz ne ölçüde sosyal medyaya önem veriyorsunuz?

Evet faydalı buluyorum… Bölgede bizler reklama önem veren insanlarız sosyal medya alanında her an kendimizi hatırlatıyor ve kampanyalarımızın duyurusunda bulunuyoruz. Hatta sosyal medya danışmanı olan bir firmayız dersem ne kadar önem verdiğimizi anlatmış olabileceğimi düşünüyorum.

11-HACIAĞALAR ailesi olarak Kurumsallaşma adına neler yapıyorsunuz? ve reklama bakış açınız nelerdir?

Kurumsal firma olmak en önemli hedeflerimizdendir bizler şirket içi otomosyanlar olmak üzer birçok alanda teknolojini getirdiği yenilikleri takip etmeye çalışıyoruz ve kurumsallaşmak demek kolaylık ve anlaşılabilirlik demek olduğunu biliyorum.

Reklam geleceğe yatırımdır. Tanıtım anlamında hizmet aldığımız firmalar var sürekli reklam yaptığımız için tanıtım paydaşlarımızda kendi şirketimizden görüyoruz. Bölgede birçok yerde reklam ve tanıtıma önem veriyoruz mesela Adana, Osmaniye, Adıyaman, Gaziantep ve KKTC’nin Televizyonuna reklam veriyoruz. Faydasını gördük mü diye soracak olursanız en son yaptığımız 2 blokta 4 adet dairemizi Kıbrıs’ta yaşayan vatandaşlarımıza sattık. Reklam zamanı ve verilecek mesajı net şekilde yaparsak çok iyi bir pazarlamacıdır.

12-Son olarak eklemek istediğiniz bir konu varmıdır?

HACIAĞALR LTD.ŞTİ.’ni tercih eden tüm müşterilerimize, çalışanlarımıza bizlerle beraber iş yapan taşeron firmalarımıza hepsine teşekkür ediyorum. 2017 yılından umutlu olduğumu belirtiyor ve istihdama yönelik sürpriz yatırımlarla hemşerilerimizin karşısına çıkmaya hazırlandığımızı söylemek istiyorum. Bizleri tanıtan bizleri ziyaret eden Kent Göksun sitesine ise yayın hayatında başarılar diliyor her zaman sizlerin yanında olduğunuzu belirtmek istiyorum.
TEŞEKKÜR EDERİM.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.