Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kahramanmaraş 18°C
Çok Bulutlu

Öztunç’a Cevap Başkan Akgül’den Geldi

Öztunç’a Cevap Başkan Akgül’den Geldi
21.02.2021
2.054
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, geçtiğimiz günlerde Göksun Orman Fidanlığı’nda işçilerin çıkartıldığı ile ilgili konuyu TBMM’de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması isteğiyle önerge verdi.Öztunçverdiği önergede Adalet ve Kalkınma Partisi Göksun İlçe Başkanı Mustafa Akgül’le ilgili olarakta rant sağlayacağı iddialarında bulunmasının ardından, Başkan Akgül,sosyal medya hesabından CHP’li Öztunç’a cevap verdi.Başklan Akgül  ‘Muhalefetinde bir adabı, üslubu, vicdanı, insanlara saygısı ve dürüstlüğü olmalıdır. Bu asılsız ve astarsız iftira dolu siyaset geleneğinizi başarı ile devam ettiriyorsunuz.’diyerek Göksun’daki Kooperatifleri kendilerinden daha çok düşüneceğini söylediği açıklaması şu şekildedir;

“Sevgili hemşehrilerim, 19.02.2021 tarihinde CHP Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç Tarım ve Orman Bakanımız sayın Bekir Pakdemirli’nin cevaplandırması talebiyle meclis başkanlığına bir önerge vermiştir.

Bu önergede Hükümetimize ve şahsıma dönük bazı saptırılmış, nifak ve yalan dolu iddialarda bulunmuştur. Partimizi ve şahsımı hedef aldığı iddialarına cevap vermek kaçınılmaz olmuştur.

İDDİA-1 Göksun’da 20 yıldır ormana fidan yetiştiriciliği yapan 400 işci işten çıkarıldığı.

Cevap-1 : Sn. Öztunç bir kere bu Fidanlık’ta 400 kişi değil, ortalama 70 ile 80 işçi yılda 35 gün çalışır, sürekli işçi değildir. Sürekli işçi algısı yaratmanız etik değildir.

İDDİA-2 Tarımsal Kalkınma ve Kooperatifleşmenin zarar gördüğü.

Cevap-2 : Tarımsal ve kırsal kalkınma  Kooparatiflerinin bu Fidanlık ihalesiyle bir ilgisi yoktur.

İDDİA-3 Bu ihalenin Ak Parti İlçe Başkanının talebi üzerine Kooperatiflerden alınarak, şahsımın rant sağlayacağı iddiasında bulunmuştur.

Cevap-3: Şahsıma dönük ranta gelince, Sn. Öztunç bu Fidanlık orman alanı dışında kalan ve kırsal Kooperatiflerle ilgisi olmayan, Orman bakanlığınca yıllar önce,milli emlak sonrasında Orman bölge Müdürlügünce kiralanan bir arazidir.

Kırsal alanda kurulan her Kooperatif kendi bölgesinde yapılan, Fidan yeri açma, fidan dikime, fidan çapalama ve tel çekme gibi işleri, kedi Kooperatiflerine üye işçilere yevmiye usulü ile ihalesiz yaptırır.

Hükümetimiz kırsal bölgede yaşayan insanlarımızı korumak için her türlü desteği vermekte ve burada kurulu Kooperatiflerimiz bütün orman işlerini kendi üyeleriyle yapmaktadır.

Türkiye genelinde bu statüde 28 Fidanlık bulunmaktadır. Ekte belgesini paylaştığım yönetmelik gereğince bu statüdeki 28 Fidanlık e-mail üzerinden ihaleye çıkarılmış ve ihaleye Türkiye’nin çeşitli illerinden 82 firma katılmıştır.

Göksun fidanlığına en düşük fiyatı veren ilimiz dışından bir firma, bizim Kooperatiflerden daha düşük bir fiyat vererek ihaleyi almıştır. İhaleyi alan firmanın K. Maraş’ta hiç bir kuruluşu yoktur.

Sn. Öztunç ben önergenize gerekli cevabı elimden geldiğince vermeye çalıştım.

Şimdi bende size soruyorum,;

Şahsıma rant dediğiniz ve Türkiye genelinde 82 firmanın e-mail’le girdiği bu ihaleyi ben nasıl kontrol etmişimdir?

Online  sistemle yapılan bu ihaleye nasıl bir etkim ve yetkim olmuştur?

Sn. Öztunç muhalefetinde bir adabı, üslubu, vicdanı, insanlara saygısı ve dürüstlüğü olmalıdır.

Hepimizin bir onuru, şerefi, toplumda yaşayan çocukları vardır. Bu asılsız ve astarsız iftira dolu siyaset geleneğinizi başarı ile devam ettiriyorsunuz. Hepimiz ölümlüyüz bir gün hesaba çekileceğimizi unutmamalıyız. Bu makamlar hiç birimize baki değildir. Baki olan Allah’tır sizi Allah’ın adaletine havale ediyorum.

Merak etmeyin biz Göksu’nda yaşıyoruz, Göksun’umuzda, Kooperatiflerimizi de sizden daha çok düşünür ve koruruz.

Saygılarımla

Mustafa Akgül

Ak Parti Göksun İlçe Bşk.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.