Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kahramanmaraş °C

Ahilik Haftası Kutlandı

Ahilik Haftası Kutlandı
25.09.2014
A+
A-

Göksun Kaymakamlığı himayesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Göksun Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) işbirliği ile Ahilik Haftası kutlama programı düzenlendi.  Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın hep bir ağızdan okunması ile başladı.
Göksun Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, programda yaptığı konuşmada, evrensel nitelik taşıyan ahilik prensiplerin esnaflık sektörü ile toplumsal yaşamda hakim kılınmasının, günümüzde sosyal ve ekonomik alanda yaşanan pek çok sorun ve huzursuzluğu bertaraf edeceğini söyledi.
Ahilik anlayışının, ‘iyi insan’ ve ‘iyi vatandaş’ nasıl olmalıdır sorusunu cevaplandıran bir anlayışı temsil ettiğini vurgulayan Pehlivan, şunları kaydetti:
Ahilik, dürüstlük, cömertlik ve yardımseverlik ilkelerinin bir arada yaşatılmasını prensip edinen, yönetim kademesindekinden vatandaşa kadar herkese rehberlik eden bir yaşam felsefesi ve bugünün bir takım demokrasi ve insan hakları ilkelerini bin yıl öncesinden bünyesinde barındıran bir modeldir. Toplumsal hayatın ortak paydası olan insanı esas alan Ahilik kültürü ve felsefesi kem bakmamayı, kötü söz söylememeyi ve kimsenin malına, namusuna ve şerefine göz dikmemeyi öğütlemektedir. Ahilikte alışveriş ve esnaflar arasındaki ilişkiler o kadar adil ve saygındır ki, “ben siftah ettim komşum siftah etmedi” diyerek müşterisini komşu dükkana gönderebilecek kadar içten ve samimi bir dayanışma ruhunun tezahürü söz konusudur dedi.

Göksun Belediye Başkanı Hüseyin Coşkun Aydın, programda yaptığı konuşmada, Ahiliğin günümüzün meslek birliklerine, sendikalara ve esnaf odalarına da öncülük eden çok güçlü bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirten Başkan Aydın, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;
“Bu yönüyle, Selçuklu ve Osmanlı devletlerinin sosyal ve ekonomik hayatında etkili rol oynayan Ahilik teşkilatı, esnaf ve sanatkârları ahlaki ve felsefi prensipler etrafında birleştirerek, Anadolu’da birlik, beraberlik ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir. Ahilik sözde değil, özde bir olabilmektir. Hepimiz böyle bir birlikteliği inşa etmenin gayreti içinde olmalıyız. Biz belediye olarak birlik ve beraberliğe her zaman önem veriyoruz. Esnaf ve sanatkârlarımızın daha iyi şartlarda hizmet üretmelerini arzu ediyoruz. Sanayi sitesini hem ilçemize ve esnafımıza hem de oradan hizmet alan tüm vatandaşlarımıza yakışır bir hale getirmek için gerekli alt yapı ve üst yapı çalışmalarını yapacağız dedi.”
Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İhsan Köroğlu ise, ahilik prensiplerini değişik vesilelerle ilçede faaliyet gösteren esnaflara anlatmaya çalıştıklarını belirtti.
Konuşmaların ardından METEM öğrencileri tarafından, bir ahilik geleneği olan ‘Şet kuşanma’ töreni tiyatrosu sahnelendi. Daha sonra yılın esnafı seçilen Süleyman Ural’a Kaymakam Pehlivan tarafından plaket verildi. Programın sonunda katılımcılara etli pilav ikramı yapıldı.
Programa, kamu kurum amirleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile esnaf ve öğrenciler katıldı.

Fotoğraf: Ali Fatih Aydın

ahilikhaftasi-odul

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.