Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kahramanmaraş °C

Karatutlu: Özel Statülü İller Yasası Çıkararak Kahramanmaraş’ı 5 Yılda Normalleştireceğiz!

Karatutlu: Özel Statülü İller Yasası Çıkararak Kahramanmaraş’ı 5 Yılda Normalleştireceğiz!
12.05.2023
A+
A-

CHP 2. Sıra Kahramanmaraş Milletvekili Adayı Uzm. Dr. İrfan Karatutlu, depremden en çok etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya için 14 Mayıs seçimlerinden sonra Özel Statülü İller Yasası çıkartarak bölgenin normalleşme sürecini hızlandıracaklarını söyledi.

Karatutlu, “Kahramanmaraş, kendisini mezarlığa çeviren siyasi zihniyet tarafından yönetilemeyecek kadar değerli bir şehir. Kahramanmaraş’ı enkaz altında bırakan liyakatsiz ve rantçı kadrolar, bu şehrin normalleşmesini sağlayamayacak kadar beceriksiz. Biz, inşallah iktidara geldiğimizde, güzide şehrimizin de içinde bulunduğu depremden en çok etkilenen iller için Özel Statülü İller Yasası çıkaracağız. Bu yasa doğrultusunda Kahramanmaraş’a çoktan sayısız teşvik, Kahramanmaraşlı vatandaşlarımıza çoktan seçmeli destekler sağlayacağız. Kahramanmaraş’a kuracağımız stratejik fabrikalar ile Kahramanmaraş’ı yeniden inşa edecek malzemeyi üreteceğiz. Şehrin yeniden inşa sürecinde ticaretin de büyümesi için tüm alım satımları Kahramanmaraşlı esnaf ve iş insanlarımızdan yapacağız” dedi.

“KAHRAMANMARAŞ İÇİN ÇOK YÖNLÜ BİR NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLATACAĞIZ”

Kahramanmaraş’ın normalleşme sürecinin kalıcı konutlardan ibaret olmadığını belirten Karatutlu, küçük esnafından sanayicisine, kültüründen sanatına, sosyal hayattan eğitimine kadar her meslek grubuna ve her yaş grubuna dokunacak geniş yelpazede çalışmalar yapılması gerektiğine dikkat çekti. Kahramanmaraş’ı her yönüyle kalkındıracak ve geliştirecek çalışmaları mevcut iktidar ve ortakçıklarının yapamayacağını ifade eden Karatutlu, şöyle konuştu: “Kahramanmaraş’ın ihtiyacı sadece kalıcı konutlar değildir. Bu şehrin her yönüyle normalleşmesi ve gelişmesini sağlamak gerekiyor. Çünkü insanları yaşamak istemeyeceği bir şehirde yaşatamazsınız. O yüzden normalleşmenin içine eğitim, kültür, sanat, sağlık, spor, tarım, ticaret, turizm, alt ve üst yapı, nüfus dengesi gibi normal bir şehirde olması gereken her şeyi dahil etmelisiniz. İnşallah milletimizin teveccühüyle milletvekili seçilmemiz halinde Kahramanmaraş için çok yönlü bir normalleşme süreci başlatacağız. Bu sistemi şu anki iktidar yapamaz. Onlarda bu kapasite de niyet de yok. Onlar, Kahramanmaraş’ın sorunlarıyla ilgilenmezler. İlgilenseler zaten güzelim şehrimiz bugün böyle olmazdı. Allah’ın verdiği aklı kullanan hiç kimse bunların bu işi yapacağını düşünmez, düşünemez. Çünkü mantığa aykırı. Bir şehri yok eden zihniyet başka bir şehir kuramaz. Çünkü onlar talan etmeyi öğrenmiştir.”

“ÖZEL STATÜLÜ İLLER YASASI İLE İŞLER DAHA HIZLI YÜRÜYECEK!”

Özel Statülü İller Yasası çıkararak Kahramanmaraş’ı yine Kahramanmaraş’ta hayata geçirilen üretim ve sanayi ile ayağa kaldıracaklarını aktaran Milletvekili Adayı Karatutlu, hem daha hızlı hem de daha az maliyetle Kahramanmaraşlıları hak ettikleri yaşam şartlarına kavuşturmanın mümkün olduğunu dile getirdi. Karatutlu, şu açıklamalarda bulundu: “Özel Statülü İller yasası, Kahramanmaraş’ımın da içinde yer aldığı depremden en çok etkilenen 4 şehre özel olacak ve bu illere ayrıcalık sağlayacak. Hizmetlerin merkezden taşraya ulaşmasında bu illerimiz öncelikli olacak. Kamulaştırma ve ihalelerin yapılması, atamaların gerçekleşmesi, idari işlemlerin yürütülmesi daha hızlı olacak. İhtiyaç duyulan bütün alanlarda hizmet binalarının yapımı çok hızlı bir şekilde başlayacak ve 5 yıl içinde tamamı hizmete girecek. Hizmet teminini hızlandırmak için stratejik ve önemli tüm kurumların şube ve bölge müdürlükleri kurularak bölgedeki hizmet binalarında faaliyet göstermeleri sağlanacak.”

“KAHRAMANMARAŞ’I ÜRETİM ÜSSÜ YAPACAĞIZ!”

Özel Statülü İller Yasası ile Kahramanmaraş’ta alt ve üst yapı için gerekli olan tüm alımların Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren esnaf ve sanayi kuruluşlarından temin edileceğini açıklayan Karatutlu, şunları kaydetti: “Deprem bölgelerinde üretimi, normalleşmenin merkezi haline getireceğiz. Kahramanmaraş’ın yeniden inşa sürecinde gerekli tüm malzemeleri, Kahramanmaraş’a kuracağımız fabrikalarda üreteceğiz. Bu alanda üretim yapan fabrikalara da alım garantisi vererek üretimini aktif bir şekilde sürdürmelerini sağlayacağız. Kuracağımız bu fabrikalarda demirimizi işleyecek, kendi çimentomuzu yapacağız. Kalıcı konutlarımızın daha sağlam olması için en kaliteli kumu üretmek için ocaklar kuracağız. Kendi briketimizi, kendi tuğlamızı üreteceğiz. Kendi boyamızı, kendi duvar kağıtlarımızı üreteceğiz. Kapımızı, penceremizi, ağacımızı üreteceğiz. Tesisat malzemelerimizi, mobilyalarımızı üreteceğiz. Ama hiç durmadan üreteceğiz. Kahramanmaraş’ı üretim üssü yapacağız. Üretimimizle şehir ekonomimizi ayağa kaldırıp, ihracata yöneleceğiz ve ülke ekonomisine katkıda bulunacağız. İnşallah Millet İttifakı’nın iktidarında üretimi merkeze alan bir anlayışla mevcut iktidarın yan gelip yatma devrini de kapatmış olacağız.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.