Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir Kahramanmaraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Kahramanmaraş °C

Ramazan Koca Kimdir?

12.06.2021
A+
A-
Ramazan Koca Kimdir?

Ramazan Koca, Ahmet ve Ümmihani’den olma Pınarbaşı Mahallesi Hane No: 4’te kayıtlı olup, 26.01.1956 yılında Maraş İli Göksun İlçesi Pınarbaşı Mahallesinde dünyaya geldi. Bir evlilik yapmış, bu evlilikten bir oğlu iki kızı olmuştur.

İç Anadolu’nun iklim şartları çok zor olan bölgelerinden birisi devlet tarafından hiçbir yatırım almayan Göksun’un kaderi olan yoksul aile fertlerinden biri olarak yaşamını sürdürdü. İlköğretim tahsili Göksun Atatürk İlkokulu’ndan, Ortaokulu Göksun Ortaokulu’nda tamamladı. 1971–1872 yılında Maraş Ticaret Lisesini kazanarak üç yıl öğreniminden sonra 1974–1975 yılında Kahramanmaraş Ticaret Lisesi’nden mezun oldu.

Lise çağlarından itibaren ata sporumuz güreşe ilgi duydu. 1973–1974 yıllarında okullar arası, 1975 yılında ise Türkiye Gençler Şampiyonu olarak ismini yazdırdı.

Öğrenimini 1975 yılında Hava Teknik Okulları Komutanlığı Hava Astsubay Okulu’nu kazanarak bir yıllık eğitiminden sonra 1976 yılında Astsubay olarak mezun oldu. Astsubay olarak 1976–1981 yılları arası beş yıl Diyarbakır, 1981–1996 yılları arası Kayseri Hava İkmal ve Bakım Merkez Komutanlığıdır. 1996 yılında son görev yeri olan Kayseri Hava İkmal ve Bakım Komutanlığı’ndan emekli oldu.

Hayatının her anı mücadele, yardım ve yoksullukla geçen Ramazan Koca’nın emekliliği bu hırsından vazgeçirmedi. Vatan, millet ve Göksun sevdası en zor ve kutsal bir hayat felsefesi olan siyasete çekti. 1996–1999 yılları arasında MHP Kayseri İl İkinci Başkanlığı yaptı. Bu dönem içerisinde Göksunlu hemşerilerinin dertlerini ve kederlerine ortak oldu. Gerek Göksun gerek Kayseri’deki hemşerilerinin teveccühleri ile Göksun Belediye Başkanlığına aday oldu. 18 Nisan 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde. MHP’den Göksun Belediye Başkanı oldu.

Yüce Allah’ın ve cefakâr Göksun halkının oylarıyla Göksun Belediye Başkanı seçildi. Yedi çocuklu bir ailenin ferdi olan Ramazan Koca evli, biri erkek ikisi kız toplam üç çocuk babasıdır.

KAYNAK:GÖKSUN BELEDİYE TARİHİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.